Jak odróżniać lewą soczewkę od prawej soczewki?

Jak odróżniać lewą soczewkę od prawej soczewki?

Soczewki kontaktowe, to nieskomplikowana metoda korekcji wzroku. Z początku może wiązać się jednak z nimi wiele pytań i niewiadomych. Jedną z wątpliwych kwestii dla wielu nowych użytkowników soczewek jest zakładanie soczewek na prawidłowe oko. Jak jest naprawdę i czy jest się czym stresować?

Wiele zależy od tego, czy wadę wzroku masz jedną na obu oczach, czy różną, jednak i tak nie masz się czym stresować. Bardzo łatwo jest kontrolować właściwe noszenie soczewek i istnieje małe prawdopodobieństwo, że się pomylisz, a nawet jeśli – to po prostu zdejmiesz nieprawidłowo założoną soczewkę, kiedy tylko się zorientujesz i założysz na drugie – właściwe oko.

Wada wzroku na obu oczach taka sama

Jeśli masz wadę wzroku na obu oczach taką samą, nie masz się czym przejmować – właściwie nie ma różnicy czy będziesz zawsze nosił je tak samo, czy może naprzemiennie. Korygować wzrok będą tak samo, ponieważ na obu soczewkach występuje jednakowa moc korekcji.

Wada wzroku na obu oczach inna

Sprawa ma się troszkę inaczej, w przypadku gdy masz różną wadę na oczach i musisz przestrzegać odpowiedniego noszenia każdej soczewki, gdyż w innym przypadku po prostu będziesz niewyraźnie widział.

Oznakowany pojemniczek na soczewki

Nie masz się czym przejmować, jeśli nosisz soczewki dwutygodniowe lub miesięczne, wraz z płynem pielęgnacyjnym, otrzymałeś bowiem prawdopodobnie pojemnik na soczewki. Wieczka tego specjalnego pojemnika posiadają odpowiednie oznaczenie „R” (right, czyli prawa). W przypadku pojemniczka do soczewek, oprócz tego, że oznaczone jest literką, dodatkowo prawa część jest kolorowa – a to dodatkowe ułatwienie. Dzięki temu, jeśli tylko pilnujesz, aby odpowiednia soczewka zawsze trafiała do dobrej części pojemniczka – bez trudu za każdym razem założysz odpowiednio soczewkę.

W przypadku, gdy korzystasz z soczewek jednodniowych, postaraj się oznaczyć każde z pudełek, w sposób, który będzie Tobie najbardziej ułatwiał rozróżnianie soczewek i zakładanie ich na odpowiednie oko. Dzięki temu oszczędzisz sobie stresu oraz czasu potrzebnego na wczytanie się, które opakowanie soczewek jest przeznaczone na oko prawe, a które na lewe.

Dobrym pomysłem może być też każdego poranka rozpoczynanie zakładania soczewek od tego samego oka – dzięki temu, jeśli wypracujesz sobie właściwy nawyk rozpoczynania przykładowo od prawego oka – codziennie mimowolnie będziesz sięgał po soczewkę i zakładał na prawidłowe oko.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *